Вие сте тук

Нидерландия пое председателството на ЕС

понеделник, 4 Януари, 2016 - 09:47

Нидерландия пое на първи януари за 12-и път шестмесечното председателство на Съвета на ЕС. Холандското председателство обещава да се насочи към съществените въпроси, пред които е изправен ЕС, без да се меси в теми от изцяло национално естество, коментира БНТ.

Четирите водещи теми на председателството ще бъдат миграцията и вътрешната сигурност, постигането на икономически растеж и нови работни места чрез иновации, укрепване на еврозоната и продължаването на действията в областта на енергетиката и климата с поглед в бъдещето. Като въпроси от национално естество Холандия определя темите за данъците, здравеопазването, пенсиите и образованието.

Холандското председателство изразява убеждение, че европейците ще намират смисъл в ЕС, ако виждат ясни резултати в области, които ги засягат. Това включва намаляване на бюрокрацията и по-тясна връзка с гражданското общество. Председателството определя търговията, енергетиката и сигурността като теми, по които са необходими общоевропейски решения.

По въпроса за миграцията Холандия ще настоява за по-справедливо разпределение на тежестта от прииждащите на континента чужденци. Председателството призовава за насърчаване на иновативните фирми и производства, както и за сключване на балансирани търговски споразумения, които ще устоят в бъдеще. Холандия ще настоява за допълнителна защита на работниците от експлоатация и нечестно съревнование.

В областта на финансите Холандия отбелязва необходимостта да се следи изпълнението на постигнатите споразумения в еврозоната, както и да започнат преговори по нов и преосмислен многогодишен бюджет на ЕС. В сферата на енергетиката председателството ще се стреми към поощряване на разумното използване на енергоносителите и тяхната повторна употреба, включително с оползотворяване на отпадъците.

Холандското председателство на Съвета на ЕС този път ще използва само едно място за срещи в Амстердам и няма да бъде разпръснато в цялата страна, както досега. Целта е да бъдат спестени излишни разходи, а и да се повиши удобството на участниците в различните експертни заседания до края на юни.

 

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.