Вие сте тук

Покана за изразяване на интерес за подбора на член на Европейския фискален съвет

сряда, 15 Януари, 2020 - 12:21
Тема: 

В Официалния вестник на ЕС от 15 януари е публикувана покана за изразяване на интерес за подбора на член на Европейския фискален съвет.

Фискалният съвет се състои от председател и четирима членове. Неговата мисия е да допринася, в качеството си на консултативен орган, за упражняването на функциите на Комисията във връзка с многостранното фискално наблюдение на еврозоната.

На Фискалния съвет е възложено да изпълнява следните задачи:

  • Предоставя на Комисията оценка за изпълнението на фискалната рамка на Съюза, по-специално по отношение на хоризонталната съгласуваност на решенията и прилагането на бюджетното наблюдение, случаите на особено сериозно неспазване на правилата, както и адекватността на актуалната фискална позиция на равнището на еврозоната и на национално равнище. В тази оценка Фискалният съвет прави и предложения за бъдещото развитие на фискалната рамка на Съюза.
  • Въз основа на икономическа оценка той предоставя на Комисията становища относно бъдещата фискална позиция, адекватна за еврозоната като цяло. Той предоставя на Комисията становища относно адекватните национални фискални позиции, които са съгласувани с неговите становища относно съвкупната фискална позиция на еврозоната в рамките на правилата на Пакта за стабилност и растеж. В случай че констатира рискове за правилното функциониране на икономическия и паричен съюз, Фискалният съвет включва в становището си конкретно разглеждане на вариантите на политика, които са на разположение в рамките на Пакта за стабилност и растеж.
  • Сътрудничи с националните фискални съвети. Сътрудничеството между Фискалния съвет и националните фискални съвети е насочено по-специално към обмен на най-добри практики и към спомагане за постигането на общо разбиране по въпросите, свързани с фискалната рамка на Съюза.
  • По искане на председателя на Комисията Фискалният съвет предоставя становища ad hoc.

Членовете на Фискалния съвет действат независимо, като не търсят и не приемат указания нито от институциите и органите на Съюза, нито от правителствата на държавите членки, нито от каквито и да било други публично-правни или частноправни организации. Фискалният съвет разполага със собствен секретариат, изпълняващ аналитични, статистически, административни и логистични функции. Секретариатът се състои от ръководител на секретариата и други членове, които за административни цели са прикрепени към Генералния секретариат на Комисията. Членовете на секретариата приемат указания само от Фискалния съвет.

Критерии за допустимост

За да бъдат допуснати до етапа на подбор, към крайния срок за кандидатстване кандидатите трябва да отговарят на следните формални критерии:

  • Професионален опит: да притежават най-малко 15 години следдипломен професионален опит, натрупан след придобиването на долупосочената квалификация.
  • Професионален опит от значение за позицията: поне 10 от 15-те години професионален опит трябва да са прослужени в области, свързани с макроикономическите политики, особено в областта на фискалната политика и бюджетното управление.
  • Степен или диплома за висше образование: образователно равнище, което съответства на завършено университетско обучение, удостоверено с диплома, когато нормалната продължителност на обучението е четири или повече години; или
    • образователно равнище, което съответства на завършено университетско обучение, удостоверено с диплома, и подходящ професионален опит от поне една година, когато нормалната продължителност на обучението е най-малко три години (този едногодишен професионален опит не може да бъде включен в следдипломния професионален опит, изискван по- горе).
  • Езици: Кандидатите трябва да владеят задълбочено един от официалните езици на Европейския съюз и да владеят на добро ниво поне още един от тези езици.
  • Гражданство: Кандидатите трябва да бъдат граждани на държава членка на Европейския съюз.

Заинтересованите кандидати трябва да подадат своите кандидатури в електронен формат до Европейската комисия на следния адрес:

EFB-Secretariat@ec.europa.eu

Кандидатурите ще се считат за допустими само ако са изпратени преди крайния срок и включват документите, посочени по- долу. На по-късен етап могат да бъдат изискани документи в подкрепа на кандидатурата.

Срокът за подаване на кандидатурите е 14 февруари 2020 г. в полунощ.

Пълния текст на поканата можете да видите и изтеглите оттук:

Покана за изразяване на интерес за подбора на членовете на Европейския фискален съвет (510.54 KB, PDF)

В Официалния вестник на ЕС от 14 февруари е публикувана следната поправка на текста на конкурса:

Крайният срок за подаване на кандидатури е удължен до 15 март 2020 г. полунощ, брюкселско време.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.