Вие сте тук

Меркел изключи възможността за смекчаване на финансовите икономии в Еврозоната

четвъртък, 11 Септември, 2014 - 12:19

Германският канцлер Ангела Меркел изключи в сряда възможността да бъдат смекчени финансовите икономии в еврозоната, съобщиха световните медии. „Това, което е вярно за Германия, се отнася и за Европа“, каза още Меркел. Тя поясни, че това, което се прилага в Германия, се провежда и в Европа, където според нея ситуацията остава крехка, но реформите в страни като Испания са ползотворни, коментира в. „Сега“. Меркел подчерта, че отклоняването от курса на реформите е най-големият риск за по-нататъшно възстановяване.

„Европейската комисия е права да предупреждава, че отстъпването от строгата бюджетна дисциплина и бюджетната реформа ще представлява огромен икономически риск за възстановяването на еврозоната“, посочи Меркел пред Бундестага. Тя участва в обсъждането на проектобюджета за 2015 г. и заяви пред депутатите, че Германия може да бъде горда от балансирането на федералния бюджет за 2015 г., което се случва за първи път от 45 години. „След дългогодишния стремеж това най-накрая е реалност“, каза Ангела Меркел, като добави, че икономическата активност, финансирана от кредити, най-накрая ще приключи.

Ден преди това финансовият министър Волфганг Шойбле също заяви, че би било „голяма грешка“ да се вярва, че облекчаването на европейските бюджетни правила ще помогне за увеличаване на икономическия ръст в региона. „Ние няма да тръгнем по този път“, каза Шойбле. „През последните няколко години доказахме, че постоянно си спомняме за това, че солидна фискална политика е най-добрата политика за растеж и откриване на работни места“, подчерта той. „Бюджет без нов дълг трябва да станe норма в Германия от 2015 г. Това е обещанието, което дадохме, и това е обещанието, което ще изпълним“, продължи той. Според него това е знак за надеждност и единствен начин за запазване на доверието на инвеститори и потребители. Германия често е атакувана от европейски държави за това, че настоява страните да си намалят бюджетния дефицит. Критиците смятат, че строгите мерки за икономии са във вреда на икономическия растеж и трудовия пазар. „Всеки трябва да се придържа към правилата, които написахме заедно“, категоричен е обаче Волфгънг Шойбле. Бундестагът трябва да гласува бюджета днес (11.09).

По-рано вчера Франция обяви, че не може да изпълни задължителния бюджетен дефицит от 3%, колкото е по европейските правила, и той ще бъде по-голям. Италия и Франция са в основата на инициатива в Европа за насърчаване на икономическия растеж чрез разхлабване на бюджетните правила и финансовите ограничения, защитавани от Германия. В отговор Берлин иска засилване на действията срещу призивите от европейските си партньори за смекчаване на строгите финансови цели в еврозоната, за да могат тези страни да вървят по пътя на растежа.

ОСП: Говори науката

Платени публикации

pic

Регенеративното, или наричано още консервационно земеделие, използва по-систематичен и цялостен подход към земята, която се обработва, и прилага в обработката принципи, осигуряващи повишена продуктивност и биоразнообразие в дългосрочен план. В основата му стои доброто състояние и функциониране на почвите. Доброто състояние на почвата зависи от органичната материя, която включва всякаква жива материя като корени на растения, червеи, микроби.

pic

Международното общество за прецизно земеделие прие следната дефиниция за прецизно земеделие през 2019 г.: „Прецизно земеделие е управленска стратегия, която събира, обработва и анализира времеви, пространствени и индивидуални данни и ги съчетава с друга информация в подкрепа на управленски решения въз основа на изчисления на възможните промени. Резултатите са повишени ефикасност в употребата на ресурси, качество, продуктивност, доходност и устойчивост на селскостопанската продукция.“

pic

Формите на трудова заетост в сектор селско стопанство са три: самонаети (фермерите), наети (наемните работници) и семейна работна ръка. Тази заетост често се определя от анализаторите като непълна, допълнителна и неформална. Според данните на Агростатистиката в българското селско стопанство преобладава дела на самонаетите и семейните работници, а наетите са около 10% от всички работещи в земеделието.

pic

Интелигентните системи промениха изцяло традиционните методи на животновъдството като практика. Продуктивното и конкурентно животновъдство използва модерни технологии от рода на модели за машинно самообучение. Модерните технологии позволяват набиране на големи обеми от животновъдни данни, които могат да се използват за ежедневни морфологични, физиологични, фенологични и други свързани измервания.

pic

Селското стопанство е най-голямата индустрия в света и има много значимо въздействие върху околната среда. Много от неговите дейности причиняват замърсяване и деградация на почвите, водите и въздуха. То обаче може да играе и положителна роля, например чрез улавянето на парникови газове в почви и култури или намаляването на риска от наводнения, когато се прилагат определени земеделски практики. С разширяване на обхвата на тези практики въздействието се подобрява, но остава още много път, който трябва да се извърви.

pic

В подкаст "Какво прави науката за фермера?" можете да намерите информация по ключови теми в модерното селско стопанство, свързани с глобалните тенденции на развитие, политиката на ЕС в областта на земеделието и животновъдството и научните постижения, които променят облика на фермерската професия и на селските райони.